Előadóink névsorát folyamatosan frissítjük, ezért javasoljuk, térjen vissza máskor is oldalunkra!
Magyar Képzőművészeti Egyetem Digitális Formaképzési Labor
Képzőművész, tanár és kutató, a Magyar Képzőművészeti Egyetem docense, a Művészeti Anatómia, Rajz és Geometria Tanszék vezetője. Albert különböző médiumokban dolgozik, gyakran elfeledett kézműves technikákat alkalmazva, jellemzően magán- és intézményi archívumokból származó anyagokkal. Az utóbbi időben digitális tárgyreprezentációval (3D szkenneléssel és 3D nyomtatással) is foglalkozik, ezen keresztül a műalkotások demokratikus elérését is biztosítva, továbbá művészeti kutatással, különböző múzeumok és intézmények gyűjteményeinek és archívumainak feltárásán keresztül. Művei szerepelnek a Magyar Nemzeti Galéria és a Ludwig Múzeum - Kortárs Művészeti Múzeum állandó gyűjteményi kiállításain.
Előadás: Művészet, kutatás, analóg, digitális - egy lehetséges pedagógiai gyakorlat
Edinburgh-i Egyetem
Kancellári ösztöndíjas (Chancellor's Fellow) az Örökség, Szöveg- és Adatbányászat témakörében, egyetemi docens, valamint a digitális örökségvédelmi módszerekről tanít és ebben a témában vezet kutatásokat az Edinburgh-i Egyetemen. Az egyetemen ő vezeti a Heritage Mind Lab-ot és a Kulturális örökségek jövője MSc programot, valamint társigazgatója az Örökségvédelmi Kutatócsoportnak. 2022-ben elnyerte a Philip Leverhulme régészeti díjat, mellyel kiemlkedő kutatásait honorálták, melyeket az örökségvédelem és identitás, a múlt politikai felhasználása és a digitális örökségvédelem és számítási módszerek területén végzett.
Keynote presentation: Hogyan formálja a digitális muzeológia a kulturális demokráciát?
Massive Dynamic Sweden
Allister a Massive Dynamic Sweden (MDS) projektmenedzsere. Tapasztalt kutató, aki környezet- és klímatudományi háttérrel rendelkezik, továbbá korábban politikai adománygyűjtésben és menedzsmentben szerzett tapasztalatot kiemelt demokrata kongresszusi tagok mellett Washington DC-ben. Jelenleg az MDS kulturális örökséggel foglalkozó SHIFT projektjét irányítja.
Előadás: Új technológiák alkalmazása a SHIFT-ben
Universitat Internacional de Catalunya, Spanyolország
Szakterülete a raktári gyűjtemények hozzáférhetőségének növelésére irányuló stratégiák. Szerteágazó kutatásokat végzett a digitalizálás, a virtuális múzeumok, a múzeumi raktározás, a nyitott- és a fenntartható múzeum témakörökben.
Előadás: Gyűjtemények megőrzése: A technológia szerepe a múzeumi raktározásban
Musée des Arts et Métiers, Franciaország
A francia Tudomány- és Technikatörténeti Múzeum és a DICEN információs és kommunikációs technológiai kutatólaboratórium posztdoktori kutatója, ami a párizsi Conservatoire national des arts et métiers intézményéhez tartozik. Kutatási területei: a múzeum és a látogatók, a digitális média a múzeumi oktatásban, a digitális bölcsészet és a társadalmi nemek tudománya.
Előadás: A kiterjesztett valóság technológiai lehetőségei a múzeumi oktatás és szemiológia szolgálatában
Formules – tanácsadási és produkciós cég, Olaszország
A Bocconi Egyetemen végzett művészet- és kultúrmenedzsment szakon. Kvantitatív jellegű kutatásaiban a kulturális hatásmechanizmusokra, valamint a digitális fejlődésre és innovációkra összpontosít.
Előadás: Digitális Érettségi Értékelés (DMA): Modell olasz múzeumok és kulturális intézmények számára
University of Malta, Málta
Múzeumi szakember, nagy hatású gondolkodó. A Máltán élő Debono kurátorként és projektmenedzserként is több évtizedes szakmai tapasztalattal rendelkezik.
Előadás: Figitális receptek és tartalomstratégiák
Centre National de la Recherche Scientifique, Franciaország
Számítástechnikából habilitált építészmérnök és a CNRS kutatási főigazgatója. 2012-2023 között a CNRS/MC MAP laboratóriumot vezette (Modellek és szimulációk az építészet és a kulturális örökség területén), 2016-2021 között pedig tagja volt a Nemzeti Tudományos Kutatási Bizottságnak. Kutatásai a digitális kulturális örökség geometriai modellezésére és szemantikai gazdagítására összpontosítanak. 2019 óta a párizsi Notre-Dame helyreállításáért felelős adatmunkacsoport koordinátora, 2022-től az Európai Kutatási Tanács (European Research Council, ERC) Advanced Grant programja által támogatott kutató.
Előadás: A párizsi Notre-Dame – A digitális adatok és a multidiszciplináris tudás katedrálisa a kulturális örökség tudományában
Moholy-Nagy Művészeti Egyetem
A budapesti Moholy-Nagy Művészeti Egyetem tudományos főmunkatársa. Munkájának alapját a "Research through Design" módszer képezi, amely során a tervezési gyakorlatot használja fel a tudás és megértés megszerzésének eszközeként. Pályafutása során olyan tervezési munkákkal foglalkozott, amelyek társadalmi kihívásokra adnak válaszokat, illetve a kézművesség és az új digitális technológiák összekapcsolásának területét kutatta. Hisz abban, hogy a mindennapi életünk során hozott döntéseink, amelyeket környezetünk erősen befolyásol, képesek alakítani a minket körülvevő világot, és hogy új megértési keretek létrehozásával fenntarthatóbb és igazságosabb életmódokat alakíthatunk ki. 2020-ban elnyerte az Európai Fogyatékossági Fórum (EDF) és az ORACLE díját, amelynek a célja az európai digitális akadálymentesítés előmozdítása. Legutóbb, 2022-ben elnyerte a Gillo Dorfles-díjat, első helyezésként a Trieste Contemporanea versenyen.
Előadás: A 3D digitalizáció megjelenése kortárs gyakorlatokban és oktatásban
University of Bristol, Egyesült Királyság
Egyetemi könyvtáros és tudományos munkatárs. Kutatási területei közé tartozik az archívumok és múzeumi gyűjtemények hozzáférhetőségének lehetőségei, a hosszú távú digitális megőrzés, valamint a neurodivergens gyűjteményhasználók igényeinek kielégítése.
Előadás: Bizonytalan téralkotás: virtuális egyetemi múzeum
Magyar Pénzmúzeum és Látogatóközpont
Ügyvezető igazgató, a pénzügyi műveltségért dolgozik a Pénzmúzeum vezetőjeként. Kiemelten fontos számára a pénzügyi ismeretterjesztés minden korosztály, de különösen a fiatal generációk számára.
Előadás: Hogyan segíti a digitalizáció az ismeret átadást a Pénzmúzeumban?
CMS Cameron McKenna Nabarro Olswang LLP
A CMS ügyvédi iroda partnere. Szakterülete a mesterséges intelligencia, szoftver, IT- és szellemi tulajdonjog. Széleskörű tapasztalattal rendelkezik az MI-szabályozás, az adatvédelem, a kiberbiztonság, valamint az olyan újonnan megjelenő technológiák jogi aspektusai terén, mint a blockchain, az IoT és a robotika. A Mesterséges Intelligencia Koalíció tagjaként Katalin hozzájárult Magyarország nemzeti MI stratégiájának kidolgozásához. Gyakran publikál és tart előadásokat MI, FinTech és adatvédelmi témákban, valamint támogatja a CMS peres csapatát a technológiával kapcsolatos eljárásokban.
Előadás: Útmutató az EU MI-törvényéhez: Gyakorlati meglátások és következmények
Formules – tanácsadási és produkciós cég, Olaszország
Kulturális közgazdász, a digitális transzformáció és az innovációmenedzsment szakértője, vezető tanácsadó a milánói Formules cégnél, könyvvizsgáló és auditor a római Studio DCAI-nál. Tíz éve dolgozik az ágazatban, elsősorban kulturális intézmények, művészeti gyűjtemények és múzeumok megvalósíthatósági terveivel, műtárgypiaci folyamatok vizsgálatával, értékbecsléssel és digitális innovációval foglalkozik.
Előadás: Digitális Érettségi Értékelés (DMA): Modell olasz múzeumok és kulturális intézmények számára
MNMKK Magyar Nemzeti Múzeum
Informatikus könyvtáros, múzeumi informatikus, múzeumi informatikai vezető szakfelügyelő, az MNMKK MNM Országos Muzeológiai, Módszertani és Információs Központ főosztályvezetője. Feladatkörébe tartozik a Magyar Nemzeti Múzeum gyűjteményi informatikai munkafolyamatainak irányítása, valamint a múzeumi aggregációs szolgáltatás koordinálása. Mintegy 15 éve foglalkozik közgyűjteményi informatikával, elsősorban múzeumi digitalizációval. Szakterülete a múzeumi gyűjteménykezelő rendszerek, a digitális tartalommenedzsment, az online szolgáltatásfejlesztések, a múzeumi szakanyagok adatbázisrendszerekben történő feltárásának formai és tartalmi módszertani kérdései. Felnőttképzési oktató, valamint óraadó az Eszterházy Károly Katolikus Egyetem informatikus könyvtáros és az ELTE Adatgazdász képzésén.
Előadás: Hogyan tovább múzeumi digitalizáció? Eredmények, tanulságok, új horizontok
MNMKK Nemzeti Régészeti Intézet
Kreiter Attila régész, és a ARIADNEplus H2020 program magyarországi koordinátoraként szolgált, amely folytatta az ARIADNE kezdeményezést. Az ARIADNE részeként koordinálta a Magyar Régészeti Adatbázis fejlesztését, amely egy átfogó online katalógus, és tartalmazza Magyarország összes regisztrált régészeti lelőhelyét.
Résztvevő itt: Kerekasztal-beszélgetés a közép-európai közgyűjteményi digitalizációról
Magyar Képzőművészeti Egyetem – Digitális Formaképzési Labor
2022-ben szerzett diplomát a Magyar Képzőművészeti Egyetem szobrász-restaurátor szakán. Szakdolgozatát az additív gyártási eljárások, azaz a 3D nyomtatás alkalmazásáról írta a restaurátori gyakorlatban. Jelenleg az egyetem elsőéves doktori hallgatója, kutatásának témája a 3D szkennelés, különös tekintettel a tárgyak valósághű reprezentációjára. Fontosnak tartja a digitális technikák bevezetését az általános restaurátori gyakorlatba, mert digitálisan így őrizhető meg a szakma hitelessége.
Előadás: Művészet, kutatás, analóg, digitális - egy lehetséges pedagógiai gyakorlat
Mitte Communications
Misetics Mátyás kreatív szakember, kulturális stratéga, a Mitte Communications ügynökség társalapítója. Kiemelt szakterületei a márkaépítés a kulturális szektorban és a service design. Az AI-MAGES szakmai csapatával a generatív mesterséges intelligencia kreatív iparágakba való gyakorlati integrációjával, valamint az MI vizuális kultúrára gyakorolt hatásával foglalkozik.
Előadás: Kultúra és Mesterséges Intelligencia: Lehetőségek és Kérdések
Néprajzi Múzeum
Kulturális örökség tanulmányok szakembere, informatikus-könyvtáros, muzeológus, a Néprajzi Múzeum Nyilvántartási és Digitalizálási főosztály vezetője. Felelősségi körömbe tartozik többek között a kulturális javak analóg- és digitális szakmai nyilvántartása, az integrált gyűjteménykezelő rendszer menedzsmentje, valamint az intézmény digitális tartalomfejlesztési területe. Jelenleg az Örökségvédelmi Digitalizálást, valamint a szakmai gyűjteménykezelő rendszer fejlesztését végző projekteket vezetem. A Debreceni Egyetemen oktatok múzeumi informatikát, valamint múzeumi nyilvántartást.
Előadás: Örökségvédelmi mintaprojekt a székelyföldi múzeumokban: digitalizálás együttműködésben
HUN-REN BTK Irodalomtudományi Intézet / Eötvös Loránd Tudományegyetem
Habilitált egyetemi docens, digitális bölcsész, filológus, a HUN-REN BTK Irodalomtudományi Intézet DigiPhil szolgáltatásának, valamint a Springer kiadta International Journal of Digital Humanities folyóirat főszerkesztője, Az ELTE BTK TI Digitális Bölcsészet Tanszék vezetője.
Előadás: Magyar nyelvre optimalizált nyelvmodellek alkalmazása közgyűjteményi környezetben
Moholy-Nagy Művészeti Egyetem
Habilitált egyetemi docens, több évtizedes, részben hollandiai MI kutatói múlt után 2009-ben megalapította a MOME-n a TechLabot a digitális technológiák humanizált felhasználási lehetőségeinek kiaknázására, több egyetemről verbuválódott művészekkel, kutatókkal és egyetemi hallgatókkal. Több mint két tucat kulturális örökség intézmény számára készítettek oktatási keretben pilot jelleggel vagy megrendelésre digitális alkalmazásokat, melyek hazai és nemzetközi szakmai díjakat is elnyertek. Tapasztalatait hazai és nemzetközi fórumokon és publikációkban osztotta meg. Jelenleg doktori témavezetőként, valamint digitális kurátorként folytatja a korábbi tevékenységét. Tagja a MOME Informális és Nonformális Stúdiójának.
Előadás: Digitális installációk a hazai múzeumokban – másfél évtized tapasztalatai
Appentum XR
Tizennégy éve a világban elérhető innovációkat képviselem a múzeumok digitális fejlesztésére. Úgy gondolom, hogy a mesterséges intelligencia és a modern technológiák képesek a történelem szolgálatába állni.
Előadás: Élményközpontú technológiák Báthori István Múzeumában
Magyar Nemzeti Levéltár
A Magyar Nemzeti Levéltár főlevéltárosa, az Innovációs és Informatikai Igazgatóságának vezetője. Történész szakon szerzett diplomát a Debreceni Egyetemen, majd az Országos Levéltárban szakterülete az elektronikus iratok és a levéltári anyag digitalizálása. 2006 és 2013 között vezette az Országos Levéltár elektronikus levéltári projektjét. A levéltárat számos szakmai bizottságban képviseli nemzeti és nemzetközi szinten. Tagja az Európai Bizottság által felállított European Archives Group és Common European Data Space for Cultural Heritage szakértői testületeknek és vezetőségi tagja az Európai Levéltári Portál Alapítványnak. Szakmai érdeklődési területe az új technológiák alkalmazása a levéltári tartalom feldolgozásában.
Előadás: Adatok és közösségek találkozása. Az archívumok evolúciója a felhasználói igények hatására
Ludwig Múzeum
Művészettörténész. 1994 óta dolgozik a Ludwig Múzeumban muzeológusként és az időszaki kiállítások kurátoraként, a gyűjteményi és kiállítási osztály vezetőjeként majd igazgatóhelyettesként. Húsz éven át szerkesztette a Balkon című kortárs művészeti folyóiratot. Kutatási és érdeklődési területe a magyar és nemzetközi kortárs művészet.
Előadás: Digitálisan keletkezett (born digital) műtárgyak bemutatása és gyűjtése a kortárs művészeti múzeumban.
Muzeum Historii Polski, Lengyelország
Művészettörténész, a Lengyel Történeti Múzeum Digitális Erőforrások Osztályának vezetője. A Varsói Egyetem Informatika és Információmenedzsment posztgraduális képzésén diplomázott. 2012-2022 között a Varsói Nemzeti Múzeum Digitalizációs és Vizuális Dokumentációs Osztályát vezette, ahol a digitalizációs munkafolyamatokat és a Digitális Nemzeti Múzeum fejlesztését irányította.
Résztvevő itt: Kerekasztal-beszélgetés a közép-európai közgyűjteményi digitalizációról
Narodna in univerzitetna knjižnica, Szlovénia
A Nemzeti és Egyetemi Könyvtár helyettes igazgatója, a Nova Egyetem (Nova univerza) Szlovén és Nemzetközi Tanulmányok Karának dékánhelyettese, az interdiszciplináris módszertan és digitális humán tudományok professzora. Tagja a Szlovén Információs Tudományok Intézménye igazgatóságának, a Europeana Network Association igazgatóságának, az IFLA Digitális Humán Tudományok – Digitális Ösztöndíj Bizottságának, valamint a UNESCO A világ emlékezete program Nemzeti Bizottságának. Könyvtörténészként aktívan részt vesz a kulturális intézmények digitális fejlesztésében, és a AI4LAM projekt keretében együttműködik a norvég Nemzeti Könyvtár és a Stanford Egyetem gyűjteményekre fókuszáló MI-fejlesztőivel.
Résztvevő itt: Kerekasztal-beszélgetés a közép-európai közgyűjteményi digitalizációról
Bécsi Természettudományi Múzeum
Viola Winkler vezeti a Bécsi Természettudományi Múzeum MicroCT és 3D laboratóriumát. Ő irányította a bITEM projektet, amely egy nyílt forráskódú webalkalmazást fejlesztett ki múzeumi tárgyak és azok élettörténetének bemutatására. 2023 májusa és 2024 augusztusa között társigazgatója volt egy jelentős digitalizációs projektnek, amely 109 000 digitális másolatot hozott létre, köztük több mint 400 3D-szkennelést. Ezenkívül kulcsszerepet játszott a Bécsi Természettudományi Múzeum kutatási adatrepozitóriumának fejlesztésében, és 3D digitalizált adatok adatkezelőjeként is tevékenykedik.
Résztvevő itt: Kerekasztal-beszélgetés a közép-európai közgyűjteményi digitalizációról
Universität der Künste Berlin / ART+COM, Németország
Az ART+COM Studios Kutatási osztályának művészeti igazgatója. Interdiszciplináris kutatásai a dizájn és a művészetek kapcsolatára, az innovatív technológiák nyújtotta lehetőségekre fókuszálnak.
Előadás: Távolságon átívelő közelség